Cummins Onan RV QG 2500i 2.5kW RV Generator LP Propane Single Phase 120V 2.5HGLAA-8310 New
1 Review
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
The Cummins Onan 2.5HGLAA is an aesthetically pleasing quiet generator with 2.5 kW of power for RV. This generator is the quietest generator in its size. All of this while maintaining a low fuel consumption. Cummins backs this generator with a standard 3 year limited warranty.
Features:
  • 2.5 kW LP Powered RV Generator - QG 2500i (HGLAA) CARB: New CARB Compliant 2024 Model. Enough power to run a 13,500 BTU AC (30A 1-Pole Breaker).
  • Inverted Electrical Output: High power quality for sensitive RV loads.
  • Sound-Attenuating Enclosure: Lowers noise levels while providing cross-flow cooling.
  • Magnetic circuit breaker & fused DC circuits (to protect wiring).
  • 100" generator set output leads (12 AWG).
  • 3-year limited warranty.
Specifications
Item Number A074X612
Model Number 2.8HGLAA-8310
Model Name RV QG 2500i
Fuel Type LP Vapor
Voltage 120 Single-Phase
Frequency 60 Hertz
RPM 2900-3200
Alternator Inverter
Auto Voltage Regulation Yes
Rated Watts 2500 Watts
LP Fuel Consumption @ 50% Load 0.31 gallons/hr
LP Fuel Consumption @ 100% Load .52 gallons/hr